Aktuális

Mitől megy, vagy nem megy a tánctanulás?

A mi ajtónkra sincs kiírva, hogy belépés csak tehetségeseknek.
Azokat várjuk, akik úgy érzik, hogy jó lenne könnyedén táncolni, de most még ez valamiért nem megy.

Hogy miért nem megy? Ez az igazi kérdés! Ennek általában több oka is van, nézzük a leggyakoribbakat.

1. Zene

Az iskolában mindenki tanult ének zenét, de ami a tánchoz legjobban kell, a zenei ritmus felismerését már kevésbé. Ezért sokan ott „véreznek el”, hogy -azt értem, hogy jobb láb előre, de mikor? Az órák a zenei számolás tanításával kezdődnek. Olyan egyszerű a módszerünk, hogy a homlokodra fogsz csapni, hogy erre miért nem jöttem rá magamtól?

2. Tánctartás

– A lányokkal finoman kell bánni! Ezt sok apuka megtanította a fiának. Ez igaz, de nem a táncban. Ez az előítélet, lággyá, puhává teszi a tánctartást. A jó tánctartás pont olyan erős, mint egy női-férfi bemutatkozó kézfogás. Ha ennél gyengébben fogjuk egymást, nincs vezetés. Abból pedig tudjuk mi lesz … közös tánc biztos nem.

3. Mekkorát kell lépni?

Egy vállszélességnyit. Igen, de nem mindenkinek ugyanakkor a válla. Pontosan! Mindenkinek akkorát, amekkora a saját válla. A lány lépés párban, a fiú vállszélességéhez igazodik. Talán az összes „hibalehetőség” közül ez a legkritikusabb. Éppen ezért kell figyelni, rá, tudatosan. A nagy kilépés olyan, mintha strandpapucsban akarjuk lefutni a maratont. Mit csináljunk helyette? Lépjünk kicsit! A lépés hosszítását hagyjuk meg a versenytáncosoknak. Aki kezdő lépjen röviden! Miért? Mert így a legkönnyebb. Ha valaki súlyzózásra adja a fejét, ott a 150 kg-os súllyal kezdi? Ugye nem? Az elején a 5-10 kg-os súlyzóval kezdi és szép fokozatosan emeli a méretet. A táncban ugyanez a logika működik. Kezdjünk tyúklépésnyi hosszal és majd onnan továbbfejlődünk!

4. Hogyan vezessek?

Vezetni testből kell és nem karból. De ennek az eléréséig, sok gyakorlásra van szükség. Tapasztalatom szerint a tartást előbb a lányoknak kell megtanulni. A női tartás általában rosszabb mint a fiúké. Azért mert a lányok abban a tévképzetben vannak, hogy a vezetés a fiú dolga, nekik nem kell csinálni semmit. Ez nem igaz!

5. Honnan ismerem fel, hogy milyen zene szól?

Erre van egy egyszerű módszer. Amikor hallasz egy zenét és csak egy tánc lépését tudod pl. cha cha cha, akkor megpróbálod rátáncolni. Amennyiben nagyon más a sebessége, mert túl lassú vagy nagyon kapkodni kell, akkor ez egy másik tempó és nem ez a tánc való hozzá, másikkal kell próbálkozni.

Az élőzenés esteken vagy a házibulikon nem „vegytiszta” zenék szólnak. Ha egy zenekart zavarba akarsz hozni, kérj tőlük egy közepes salsát és látni fogsz egy meglepődött embert, akinek most feladtad a leckét. A buliban ezek a tiszta műfajok másképp működnek, mint a táncteremben.
Éppen ezért sose legyél zavarba attól, ha Boney’m-re cha cha chát táncolsz, vagy Candyman-re rockyt. Soha nem fog előfordulni, hogy tánc közben valaki odalép hozzád, és ezt mondja
– Elnézést, de erre a zenére sambát kell táncolni és nem mambót!
Ugye milyen életszerűtlen?

Ennek ellenére a zene tempója és a tánc összehangolása szinte a legfontosabb, de ezt az élő órákon sokat gyakoroljuk.

Mi a lényeg?

A sok apróság miatt talán úgy tűnik a páros tánc nehéz. Valójában ahhoz, hogy két ember együtt tudjon táncolni kell pár játékszabály. A páros tánc ennek ellenére olyan örömöket és élményt nyújt, ami bőven kárpótol azért, hogy elején kicsit több munka az összhangot létrehozni.
Kicsit viccesen, de háromféle ember tud alapból táncolni és ők is csak a saját műfajukban. A négerek, a latinok és a romák. Nekik a vérükben van. Mindenki másnak tanulnia kell. Szerencsére a tánc könnyen és gyorsan tanulható. Sokkal gyorsabban, mint egy idegen nyelvet vagy egy hangszeres játékot.

Ha úgy érzed, hogy itt az idő és vágjunk bele, töltsd le az órajegyet és válassz órát az órarendből

Díjmentes órajegy letöltés a csoportos órákra

Igar Tibor
Akik először hallják, hogy soha senki nem táncolt, de még nem is sportolt versenyszerűen a családomban, szinte el sem hiszik.  10 év aktív versenytáncolás, közel 100 táncverseny, 6 szori táncpartner váltás után indult el a Miami Tánciskola 2000-ben Vácon. Akkor is és most is szívem-lelkem van benne, hogy itt ne csak a mozgásról szóljanak az órák, hanem mindazok a felnőttek és gyerekek akik kipróbálnak minket, egy szerető, elfogadó közösségbe kerüljenek.